I denne kursusrække vil du blive ført gennem en række relevante emner, der samlet kan hjælpe dig til bedre at forstå, hvordan din analoge hjerne påvirkes i en digital verden og hvordan du bedst kan lære at passe på den.
I Modul 1 lærer du om din fantastiske hjerne og dens udvikling op gennem tiden, samt hvordan denne udvikling viser sig i din hverdag.
I Modul 2 lærer du om hvordan din bevidsthed er indrettet samt hvordan man både kan tænke langsomt og hurtigt – og hvorfor denne kombination får din hjerne til at skyde genveje, som påvirker din virkelighedsopfattelse.
I modul 3 fokuseres der på hjernens formbarhed, herunder hvordan indlæring fungerer og hvordan man bliver ekspert. Derudover lærer du også om en af de væsentligste forudsætninger for læring.
I modul 4 er der fokus på adfærdsdesign, nudging samt hvordan man kan forme menneskers adfærd imod deres vilje digitalt.
I modul 5 kigger vi på skyggesiderne af de digitale udvikling og hvilke påvirkninger, som den digitale udvikling kan tænkes at have såvel biologisk, psykologisk som socialt.
I modul 6 slutter vi af med at fokusere på digitalt selvforsvar. Du lærer hvordan dine basale behov er nøje afstemt med din hjernes opbygning og hvad, du selv kan gøre for at lære at skabe sunde vaner med vilje.
God fornøjelse!
25 min
Du kan købe adgang til alle 6 moduler (130 min.) i en måned for en tilbudspris på kun 299 kr. (Normalpris 564 kr.)
Klik og køb: Analoge hjerner i en digital verden – alle afsnit 299 kr.